ال آرژنین یک اسید آمینه است. اسیدهای آمینه عناصر سازنده پروتئین ها هستند و به دسته های ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. آمینو اسیدهای غیر ضروری در بدن ساخته می شوند ، اما آمینو اسیدهای ضروری چنین نیستند. به همین ترتیب ، آنها باید از طریق رژیم غذایی تأمین شوند .ال-آرژنین نیمه ضروری یا شرطی ضروری در نظر گرفته می شود ، به این معنی که تحت شرایط و شرایط خاصی از جمله بارداری ، شیرخوارگی ، بیماری بحرانی و تروما ضروری می شود. 

این ماده به عنوان پیش ماده سایر اسیدهای آمینه از جمله گلوتامات ، پرولین و کراتین عمل می کند و برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است.

آرژنین برای رشد سلولهای T ضروری است ، سلولهای سفید خون که نقش اصلی را در پاسخ ایمنی ایفا می کنند .از آنجا که ال-آرژنین نقش بسیار مهمی در بدن شما دارد ، کمبود این اسید آمینه می تواند عملکرد سلول و اندام را مختل کرده و منجر به پیامدهای جدی و نامطلوبی برای سلامتی شود. 

ال آرژنین از چند طریق تولید می شود. می تواند از طریق تجزیه پروتئین های بدن از آمینو اسید سیترولین سنتز شود و یا از طریق دریافت پروتئین در رژیم غذایی حاصل شود. 

این ماده در برخی غذاهای غنی از پروتئین ، از جمله گوشت ، مرغ ، لبنیات ، آجیل ، محصولات سویا و ماهی متمرکز شده است. گزارش شده است که مصرف روزانه ال-آرژنین از غذاها به طور متوسط 4-6 گرم است.

علاوه بر این ، ال-آرژنین را می توان با مصرف مکمل ها به دست آورد. مکمل های ال آرژنین به طور گسترده ای در دسترس هستند و به صورت پودر ، مایع ، کپسول و قرص در داروخانه ها، فروشگاه های مکمل و آنلاین یافت می شوند.

چرا به آرژنین احتیاج داریم؟

آرژنین ، همچنین به عنوان ال- آرژنین شناخته می شود ، در تعدادی از عملکردهای مختلف بدن نقش دارد، که عبارتند از:

التیام زخم

کمک به کلیه ها در دفع مواد زائد از بدن

حفظ عملکرد ایمنی و هورمونی

رگ ها را گشاد می کند.

آرژنین به عنوان یک مکمل طبیعی غذایی توجه ویژه ای را برای فواید احتمالی قلب به خود جلب کرده است.


مزایای آرژنین برای سلامت قلب وعروق

در بدن ، اسید آمینه آرژنین به اکسید نیتریک (NO) تبدیل می شود. اکسید نیتریک یک انتقال دهنده عصبی قدرتمند است که به شل شدن رگ های خونی کمک می کند و همچنین گردش خون را بهبود می بخشد.

برخی شواهد نشان می دهد که آرژنین ممکن است به بهبود جریان خون در عروق قلب کمک کند. این ممکن است علائم گرفتگی عروق ، درد قفسه سینه یا آنژین و بیماری عروق کرونر را بهبود بخشد. با این حال ، در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی تأثیر طولانی مدت آرژنین بر کلسترول یا سلامت قلب وجود ندارد.

از آنجا که آرژنین ممکن است به شریان ها کمک کند و جریان خون را بهبود بخشند ، همچنین ممکن است به اختلال نعوظ کمک کند.

آیا مکمل آرژنین بی خطر است؟

در آزمایشات بالینی ، تا سه ماه از آرژنین با خیال راحت و با عوارض جانبی جزئی استفاده شده است. عوارض جانبی احتمالی شامل درد شکم و نفخ شکم ، اسهال و نقرس است. همچنین ممکن است باعث بدتر شدن تنفس در افراد مبتلا به آسم شود.

آرژنین ممکن است با داروهای خاصی که فشار خون را کاهش می دهند تداخل داشته باشد. همچنین ممکن است با برخی از داروهای قلبی و داروهایی مانند ویاگرا که اختلال نعوظ را درمان می کنند تداخل داشته باشد.